Srećom, stvari se menjaju i danas je slika malo bolja, ali još uvek ne onakva kakva bi trebala da bude. U poslednjih par godina intenzivno smo razgovarali sa mnogim računovođama i njihovim klijentima pokušavajući da shvatimo na koji način međusobno sarađuju.
Postavljali smo razna pitanja, ali suštinski sva se svode na neke od ovih oblasti:
- Kako saradnja izgleda iz ugla računovođe?
- Kako saradnja izgleda iz ugla klijenta?
- Šta je loše, a šta dobro?
- I šta bi moglo biti bolje?
- Jasno definisan obim saradnje
- Redovno izmirenja obaveza
- Pravovremena razmena informacija
- Negovanje fer odnos i razumevanja
- Minimizacija ili eliminacija tehničkih problema i obezbeđivanje nezavnisnosti
Svaki od ovih procesa na neki način utiče na finansije kompanije. Neki procesi poboljšavaju finansijsku situaciju (prodaja), a neki je „pogoršavaju“ (nabavka, troškovi,…).
Svaki od ovih procesa ostavlja trag u glavnom papirni. Takav trag je poslovna promena. Takvu poslovnu promenu, negde moramo evidentirati. I tu dolazimo do knjigovodstva, računovodstva, softvera i naravno efikasnosti i efektnosti cele priče.
I u tom grmu leži zec. Sve ove operacije se rade sa određenom svrhom za određene korisnike informacija u određenom trenutku.
Danas se računovodstvo posmatra kao sistem za generisanje informacija. Računovodstvo uzima poslovne transakcije i događaje kao ulazne podatke, procesira ih na način koji je šire poznat kao knjigovodstveni proces koji uključuje identifikovanje, knjiženje, klasifikovanje i sumiranje poslovnih transakcija i događaja u skladu sa računovodstvenim standardima i okvirima i generiše izlazne podatke u obliku izveštaja koji pomažu svim zainteresovanim stranama (internim i eksternim) u donošenju ekonomskih odluka npr. planiranje i kontrola finansijskih aktivnosti.
Dakle, kako posle svega efikasno i efektno unaprediti saradnju sa računovođom? Ima tu dosta posla…
Pogledajte u vodiču koji smo pripremili za vas na koji način možete unaprediti saradnju sa vašim računovođom i povećati efikasnost!
Preuzmi ceo vodič!
Prethodni blog post: Koji softver odabrati? I zašto baš Lidder?