Implementacija softvera i njegovo prilagođavanje ne moraju da traju mesecima i godinama. Uvek možete naći i gotova rešenja koja Vam već odgovaraju kada je reč o 90% vaših potreba i zbog toga ne zahtevaju dugoročno angažovanje vaših ljudi, ali samo ako dobro birate na početku!

(Vreme čitanja: 5 minuta)


Kada dođe do nekog problema sa podacima i njihovom tačnošću, kod korisnika je omiljeni uzrok, a mi bismo rekli izgovor: „Program ne radi kako treba“. Da li je baš tako?

implementacija programa za knjigovodstvo, računovodstvo i kompletno poslovanje
Greške u programima nisu novost. Svako ko koristi ma koji poslovni program vrlo verovatno je već imao iskustva sa greškama ili bug-ovima, to nije ništa novo. Setite se Windows-a koji ima nekoliko stotina ispravki svaki čas. Problem je ako se bagovi u poslovnom softveru dešavaju često i na više mesta. Jedno je kada se uvode novine u program, te nije do kraja jasno ni korisnicima ni programerima šta su tačno zahtevi, pa greške možda predstavljaju prirodni evolutivni put do krajnjeg rešenja.

Kada postoji period implementacije, koji podrazumeva da se program prilagođava Vašim zahtevima, to ujedno podrazumeva da ćete učestvovati u procesu koji ne poznajete i koji može da traje baš dugo. Programeri naplaćuju po satu, a šta ćete Vi od toga dobiti da stabilno radi… videće se. 75% programa implementaciju završi tako da se posle godinu dana implementirano ne koristi jer se ove dve strane nisu dovoljno razumele. Naravno, kasnije nijedna strana to ne priznaje sve do promene okruženja.

Veliki problem je kada se greške u podacima javljaju na starim opcijama i izveštajima koji su radili kako treba i kada u ugovorima stoji da sami treba da proverite sve opcije programa koje koristite pre nego što instalirate novu verziju – dakle, kada je odgovornost za tuđi (ne)rad na Vama. To je najčešće u implementacionom periodu, ali i kod mnogih proizvođača koji svoje korisnike tretiraju kao beta testere. Korinici se naviknu i onda svima postaje normalno da se greške dešavaju. Ali ne, to nije normalno.

Ovakve stvari su indikator da se proizvodnja softvera ne sprovodi ozbiljno. Ne ulazeći preterano u uzroke koji bi mogli da objasne ovakve probleme navešćemo samo neke od ključnih kriterijuma koje bi trebalo da imate na umu kada birate novi softver za Vašu kompaniju ili kada procenjujete postojeći softver:

1. Birajte proverena i dugotrajna rešenja! Raspitajte se o potrebi čestog kontakta sa održavanjem. Ma kako ono dobro bilo, tražite ono koje Vam nije često potrebno.

2. Raspitajte se o implementaciji kod postojećih korisnika! Nisu svi implementatori isti. Najbolje je da tražite direktnu podršku proizvođača. On ima sličnije interese Vašima nego što ima implementator. Implementatorima je interes da su što češće potrebni, proizvođaču obično ne, osim ako mu to nije princip.

3. Odredite svoje potrebe – nisu svi programi za svakoga!

4. Procenite investiciju u program na duže staze – poslovni programi se ne menjaju često i zato je vrlo bitno da izaberete program koji će Vam na duže staze omogućiti efikasan rad.

5. Saznajte koji sve dodatni softver još morate imati da bi koristili ono što kupujete (da li zavisite i od neke SQL baze ili od office programa za e-mail ili sve gledate u Excel-u i sl.)? Koliko košta instalacija, a koliko implementacija, a koliko sve ostalo? I to za sve ukupno, ne po računaru ili po modulu ili po satu.

6. Saznajte šta se dešava kada nemate održavanje? Koliko dugo možete bez dobavljača softvera? Koliko ste samostalni? Morate li zvati nekoga da Vam otvori novu godinu ili nešto slično? Imate li kompletno uputstvo na svom, maternjem jeziku, ili Vam je za sve neophodan neki majstor?

7. Razmislite, želite li da iznajmljujete poslovni program ili želite da ga kupite? Hoćete li da program i podaci budu Vaši i kod Vas ili nečiji i negde na internetu i to samo dok plaćate?


Podsetićemo još jednom – moguće je naći i gotova rešenja koja već odgovaraju kada je reč o 90% vaših potreba i shodno tome nema potrebe da dugoročno angažujete svoje ljude zbog implementacije i prilagođavanja, jer sve već radi onako kako vama treba. Ali ne zaboravite, tako će biti samo ako dobro birate na početku!