Pretpostavlja se da ljudi koji koriste poslovni softver već znaju sve što treba znati o njemu. Međutim, njihova je stručnost računovodstvo/knjigovodstvo i u susretu sa novim programom u istom su problemu kao svako od nas.



Pre dve ili više decenija samo poznavalac računara sa dobrim tehničkim iskustvom mogao je da ga koristi, dok većina nas pamti sate provedene pred računarom kako bi savladali samo osnove.

Na sreću, danas zahvaljujući težnjama modernog sveta da se sve prilagodi korisnicima, pa tako i softver, sve je prisutniji pojam intuitivni dizajn softvera, zahvaljujući kome se sada gotovo svaki korisnik sa mnogo manje muke privikava na nove programe.


U takvim programima olakšano je nalaženje potrebnih funkcija, a to dalje omogućava njihovu lakšu i bržu primenu, a i programi su naposletku takvi da je sve samo po sebi jasno. Programi se brže i lakše savladavaju, a daljim razvojem ove intuitivne karakteristike, vremenom će nestati i potreba za dugim i skupim obukama. A kad sve radite sa takvom lakoćom, onda je posao uživanje, a nikako muka i nevolja. Profitirate višestruko.

Da li poslovni softver treba da bude intuitivan?


Korisniku poslovnog programa od velike je važnosti, ne samo lakoća instaliranja programa, već i njegovo osvežavanje, jer je u njihovom procesu rada posebno važno da nema praznog hoda i gubljenja vremena. Zato je jedan od prvih zahteva da program može da se koristi čim ga korisnik po prvi put pokrene.

Lakoću korišćenja, čak i za korisnike bez tehničkog znanja nudi i Lidder, bez obzira što njegov naziv možda zvuči preozbiljno i prekompleksno – Monolitni Računovodstveni Softver. Ime opisuje njegovu sveobuhvatnost, ali ona ne isključuje jednostavnost upotrebe.

Intuitivni poslovni softver, kakakv je Lidder, vodi računa o jednostavnosti upotrebe i brzini, što je često od presudnog značaja za ovu vrstu korisnika. Zato Lidder omogućava da za sve što nije očigledno korisnik može da u samom programu “pozove” pomoć ili uputstvo, i to tako da dobije odgovor upravo na ono što ga interesuje u tom trenutku.


Interfejs Liddera, omogućava korisnicima da zahvaljujući prijatnom iskustvu u radu,
uživaju u svom poslu, istovremeno poboljšavajući svoju produktivnost.

Na brzinu značajno utiče upotreba programa samo uz pomoć tastature, bez kliktanja mišem koje korisnika usporava i stalnog skretanja pažnje sa tastature na miša i obratno, nebrojeno puta. Kada se uzme u obzir već samo ovih nekoliko navedenih prednosti, nema sumnje da će kao rezultat i produktivnost biti veća, što jeste krajnji cilj.

Programe, koji nisu prigođeni upotrebi, korisnici izbacuju iz upotrebe pre ili kasnije, jer se jednostavno rečeno sa njima ne može efikasno raditi. Izuzetak nisu ni korisnici poslovnih programa, jer kvalitetan i user friendly softver itekako unapređuje njihovu efikasnost i samim tim poslovanje.

Definicija intuitivnog softvera

Softver/Program lak za “rukovanje”, sa jednostavnom logikom koja pomaže korisniku da se sa lakoćom kreće kroz program i efikasno ga koristi. Funkcije predstavljene hijerarhijom koja treba da bude logična za korisnika, a ne samo za programera koji je kreirao program.

Ko su UX/UI dizajneri i kakve veze oni imaju sa intuitivnim softverom?

UX dizajneri su osobe koje se bave ukupnim doživljajem softvera iz korisničke
perspektive, UX (User Experience). Oni posmatraju razliku između nivoa znanja
koju osoba ima kada se prvi put susretne sa nekim programom i nivoa znanja
potrebnog za efikasnu upotrebu istog programa.

Analizirajući ovakve informacije UX dizajner nalazi načine da kroz intuitivna rešenja
učini da znanje sa kojim prvi put pristupate novom softveru
bude dovoljno da program efikasno upotrebljavate.



S obzirom na to kojom se brzinom tehnologija razvija, očekujemo da će nas mnoga moderna rešenja tek iznenaditi, a njihova primena u radnom okruženju mogla bi korisnicima da uštedi mnogo vremena.


Kako Vi zamišljate poslovni softver u budućnosti?





Prethodni blog post: Kako softver biraju neiskusni, a kako iskusni