– Specifikacija eEPP – kontrolni zbirevi
U Specifikaciji za eEPP uvedeni su kontrolni zbirevi po izvorima primljenih računa radi lakšeg upoređivanja i provere. U zbir osnovice ulaze samo primljeni računi koji u sebi imaju obračunati PDV i nisu obeleženi kao ulaz dobara i usluga čiji je promet oslobođen PDVa.

– Naziv firme na Specifikaciji eEPP
Od sada se na Specifikaciji EPP ispisuje naziv firme za koju se radi (na ekranu, papiru i PDF-u) pa ćete, ukoliko u Lidderu vodite više firmi kao što je to slučaj u agencijama, uvek nedvosmisleno znati čiju specifikaciju eEPP gledate.

– Promenjen upis konačne fakture u PE
Promenjen je način upisa PDVa u Pojedinačnu Evidenciju na SEF iz konačne fakture izdate kupcu koji nije korisnik SEFa. Kada se šalje konačna faktura u PE, koja je pokrivena u potpunosti avansom iz primljene AF, u polje osnovice se upisuje osnovica, a u polje za PDV upisuje se 0,00 (0,00 u slučaju kada je faktura potpuno pokrivena avansom), a kada je delimično pokrivena avansom iz AF za iznos PDV upisuje se razlika između obračunatog PDV i PDV iz AF, osnovica sa upisuje u celom iznosu koji je prikazan na fakturi.

– Odbitni PDV iz dodate stavke troška kroz doradu naloga direktnog ulaza u MP
U situacijama kada u ulaznom računu imate robu za dalju prodaju i robu koju koristite za sopstvenu potrošnju, tu robu knjižite direktno na konto troška kroz doradu automatski napravljenog naloga dodavanjem stavova 5xxx i 27xx (ako imate pravo odbitka PDV)/4350. Tako proknjižen nalog će ući u specifikaciju eEPP sa kompletnim iznosom odbitnog PDV.

– Konačna faktura u PE – referenca na avansnu kada se brojevi dokumenata vode po kontu
Prilikom slanja konačne fakture u PE dobijala se greška u slučajevima kada se brojevi dokumenata vode po kontu magacina sa koga potiču i oznaka na kontu sadrži samo jedan karakter od predviđena dva, zbog čega je broj dokumenta sadržao blank/prazan karakter. Ovo prolazi kao veza avansne fakture na SEFu, ali ne i kao veza u pojedinačnoj evidenciji. Od sada je i ovaj slučaj predviđen.

Za administratore:
– SMB3 mrežna komunikacija
Od ove verzije Lidder-a, podrazumevani protokol za deljenje fajlova i komunikaciju između servera i terminala je SMB3, umesto dosadašnjeg SMB1 protokola. Iako je do sada SMB3 bio dostupan kao opciona mogućnost, od sada će biti automatski primenjen kao standardni protokol.

Da bi se sva podešavanja za SMB3 automatski primenila, neophodno je da se Lidder prvi put nakon ažuriranja pokrene sa administratorskim pravima (na svim računarima). Nakon toga, obavezno je restartovanje celog računara.

SMB3 protokol pruža značajno veću sigurnost u komunikaciji zahvaljujući modernijim metodama enkripcije i autentifikacije, što štiti podatke od neovlašćenog pristupa. Takođe, SMB3 donosi bolje performanse u mrežnom okruženju, omogućavajući brži i pouzdaniji prenos fajlova.

Ukoliko želite ručno da menjate podešavanja bez davanja administratorskih prava Lidder-u onda pogledajte help u sekciji “INSTALACIJE / ADMINISTRATORSKI DETALJI / Podešavanje načina rada po SMB3 protokolu”.